Tipy jak vybavit dětský pokoj | Těhotenství.cz

Tipy jak vybavit dětský pokoj

Tipy jak vybavit dětský pokoj - Těhotenství.cz

Dětský pokoj je pro ratolest tou nejdůležitější místností v celém domě, při jeho zařizování je proto třeba myslet hned na několik faktorů. Měl by být rozdělený na pracovní, hrací a odpočinkovou zónu a jeho interiér by měl v dětech vzbuzovat fantazii. Pro rodiče je pak důležité, aby byli jejich potomci v bezpečí a cítili se pohodlně. Vybavení pokoje by se mělo přizpůsobovat věku a zájmům dítěte. Batolata potřebují bezpečnostní prvky, předškoláci ocení tajnou skrýš.

Do dětského pokoje patří dřevo, hodně světla a barev

Každý dětský pokoj nezávisle na věku a počtu dětí by měl být rozdělený do tří zón. Musí zde být jasně vymezený prostor pro hraní, učení a spánek či odpočinek. Zóny mohou být opticky rozděleny například příčkou, nábytkem nebo rozdílnou výmalbou. Nejdůležitějším prvkem pracovní zóny je stůl, který má být umístěný vždy pod oknem nebo vedle něj tak, aby si děti při práci nestínily. Podcenit nesmíte ani osvětlení. Centrální světlo má být orientováno na střed pokoje tak, aby osvětlilo i tmavější zákoutí. Lampičky by pak měly být umístěné na pracovním stole i nočním stolku.

Zapomínat by se nemělo ani na barevné zdi, protože v dětech vzbuzují pozitivní náladu a rozvíjí jejich fantazii. Nesmějí však příliš odvádět pozornost. Obecně se doporučují zejména tlumené pastelové barvy, jako například žlutá, která dítě povzbudí a dodá mu pozitivní energii. Další variantou mohou být barevné tapety, popřípadě samolepky. Mají tu výhodu, že potěší dětskou kreativitu a odvedou pozornost od nábytku, který můžete pořídit v nadčasových neutrálních odstínech. „V případě nábytku dbejte na kvalitu. Nejlepším materiálem je dřevo, které je i příjemné na omak. Zpracování nábytku je neméně důležité, pozor dejte především na trčící nebo uvolněné šroubky či nekvalitní kování. Pokud navíc vyberete takový nábytek, který poroste s vaším dítětem, můžete jej obměňovat jen v případě poškození. Tím výrazně ulevujete rodinnému rozpočtu,” radí Lukáš Fiala, prodejce dětského vybavení.

Pro batolata bezpečnost, školákům se hodí knihovna

U dětí do tří let je nejdůležitější dbát na jejich bezpečnost. Batolata mají totiž potřebu vše zkoumat, prolézat, osahávat a ochutnávat. Pokoj malých objevovatelů by proto měl obsahovat bezpečnostní prvky jako záslepky zásuvek, pěnové ochrany ostrých rohů u nábytku a také pojistky nebo zámky proti otevření skříní a šuplíků. U takto malých dětí je nutné rozvíjet motoriku, součástí jejich pokoje by proto mělo být několik hraček. „Ideální hračkou pro děti od jednoho do dvou let je například chrastící válec. Ten povzbudí děti v hraní a slouží také jako opora při jejich pohybu. Dalšími oblíbenými hračkami jsou plyšové knížky s různými motivy, které rozvíjí dětskou představivost. Navíc mají praktický formát, takže je můžete brát všude s sebou,dodává Fiala. Úklid hraček malého dítěte zůstává na rodičích, práci jim usnadní plastové boxy na hračky.

Děti, které chodí do školky, ocení hrací část pokoje vybavenou stanem, skrýší nebo útulným domečkem. Tento typ „obydlí” je v tomto věku velmi důležitý pro utváření osobnosti dítěte a také pro rozvíjení jeho fantazie. Vzhledem k rostoucí kreativitě by mělo být v pokojíku také místečko s židličkou a vhodně zvoleným stolkem pro kreslení a jiná tvoření. Podstatnou část pokoje dětí školou povinných by měla tvořit pracovní plocha. Důležitý je kvalitní pracovní stůl a pohodlná ergonomicky tvarovaná židle, u které je zároveň možnost upravovat výšku s tím, jak dítě roste. Kreativitu a touhu po vzdělání vzbudí rodiče ve svých ratolestech zřízením knihovny.

Těhotenství.cz

Podobné příspěvky jako: Tipy jak vybavit dětský pokoj

Nejlepší dětské výrobky v oblasti produktového designu 2015

Každý rok se se udělují ceny Red Dot Award v oblasti designu. Do kategorie produktového designu patří i výrobky pro děti. Přinášíme přehled těch nejúspěšnějších výrobků pro děti za rok 2015 v kategoriích kočárků, autosedaček, hraček, pomůcek ke krmení a věcí do bytu.

...

Nejlepší autosedačky 2016 podle hodnocení maminek

Každý rok organizuje magazín pro rodiče Mother&Baby anketu o nejlepší dětské výrobky. Níže vám přinášíme aktuální výsledky nejoblíbenějších autosedaček pro rok 2016.

Čtěte také:...

X-lander 2016 - prohlédněte si novou kolekci kočárků

Oblíbený kočárek X-lander pro sezonu 2016 / 2017: nové barvy, lehčí a větší hluboká korba a nově také stupátko za kočárek.

Být rodičem je to největší dobrodružství v životě člověka! Každý den je plný objevů a nových zážitků. Trávit čas aktivně a poznávat zatím nenavštívená místa zpříjemní...

Jak na údržbu kočárku po zimě

Zimní období se na dětském kočárku podepisuje řadou nepříznivých vlivů. Posypová sůl ničí pneumatiky kol i kovovou konstrukci, která může začít vrzat nebo korodovat. Na textilním povrchu se usazují nečistoty, vlhké a chladné prostředí zase zapříčiňuje vznik plísní. Proto na konci zimní sezóny...

Upozornění na nebezpečný výrobek: dětská dřevěná postýlka ZBYSZEK P

Inspektoři České obchodní inspekce zjistili, že je na vnitřním trhu v prodeji postýlka z borovicového dřeva, která představuje pro dětské uživatele vážné bezpečnostní riziko. Zkouška prokázala nízkou pevnost použitých dřevěných dílů, po jejichž zlomení může dojít
k následnému zranění...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz