Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se stát dulou

Pokud vás láká profese duly, měly byste si položit pár otázek, které vám pomohou k rozhodnutí zaslat přihlášku na kurz pro duly:

1. Proč chci doprovázet jiné ženy k porodům

2. Mám dostatečné zázemí, které mi pomůže vykonávat časově náročnou práci s nepevnou pracovní dobou? (Mám zajištěno hlídání svých dětí, bude mě rodina podporovat, mohu se uvolnit ze své práce apod.)

3. Dokážu zvládat náročné situace?

4. Jaké jsem měla vlastní porody a jak jsem s nimi spokojená?

5. Jsem ochotná na sobě pracovat po dobu celého kurzu, ale i po jeho absolvování?

Samo o sobě nemusí být překážkou, když má budoucí dula negativní porodní zkušenosti, ale záleží na tom, jak se s nimi dokázala vyrovnat. Nemusí být dokonce ani sama matkou, mezi dulami jsou i ženy, které samy dosud nerodily, jakkoli je obecně zkušenost s vlastním mateřstvím považována za prospěšnou. Je-li dula na své poslání dostatečně vyzrálá, nemusí skutečnost, že sama není matkou, být překážkou pro její práci.

Když si ujasníte tyto body a proberete svůj záměr se svou rodinou, abyste věděla, že máte jejich podporu, je možné podat přihlášku do kurzu pro duly.

Vzdělávání pro budoucí duly v ČR nabízí také sdružení České duly. Po podání přihlášky vás čeká výběrové řízení, které proběhne v květnu 2010. Na základě motivačního dopisu a osobního pohovoru, teprve potom se dozvíte, zda jste byla přijata.

Po úspěšném zařazení do kurzu čeká budoucí dulu nejprve rok sebezkušenostního výcviku. Během prvního roku na sobě dula pracuje především osobnostně, osahává si hranice práce duly, zkouší různé techniky práce s tělem, zvládání náročných situací. Může se dívat na své silné i slabé stránky z nových úhlů a přijít na to, jaká jsou její vlastní ožehavá témata a pracovat na nich. Tahle část staví na myšlence, že je moc důležité poznat dobře sebe, porozumět tomu, co lidé v určitých situacích potřebují, aby pak dula mohla být své klientce dobrou oporou. Po tuto dobu není doporučeno doprovázet k porodům, teprve po zdárném absolvování prvního roku pokračuje kurz částí odbornou. Je to velmi dobrý začátek pro tak náročnou práci. Nové duly takto dostávají velmi dobrý základ, lépe chápou v čem tkví podpora, pokud někoho doprovázíme na nějaké náročné cestě, mnoho věcí z této části výcviku lze použít i v osobním životě, při výchově svých dětí, v partnerských vztazích.

V druhém roce prezenční části kurzu jsou zařazeny přednášky zkušených porodních asistentek, duly se učí o fyziologii porodu, úlevových metodách zvládání bolesti, o možných komplikacích přednáší lékař. V kurzu učí také duly s mnohaletou praxí, předávají své zkušenosti, radí čeho se vyvarovat, jak o sebe pečovat, jak s klientkou pracovat. Součástí kurzu jsou i přednášky psycholožky, právníka. Budoucí duly probírají nejen témata porodní, ale také šestinedělí, kojení, péče o novorozeně, nošení a manipulace s miminkem. Po dobu výcviku má každá frekventantka přidělenu zkušenou dulu – konzultantku, se kterou může probírat všechny své obavy, ptát se na praktické věci a především s ní konzultuje své první doprovody.

Ve druhém roce již lze k porodům doprovázet, po ukončení prezenční části následuje rok a půl supervidované praxe a celé vzdělání je zakončeno pohovorem, při kterém obhajuje své 3 doprovody a zodpovídá na otázky ohledně medicínských pojmů a popisuje, jak by řešila náhodně vybrané kazuistiky. Výcvik tedy trvá celkem 3,5 roku. Pro někoho to může být dlouhá doba, ale je dobré si uvědomit, jak je povolání duly náročné, že vstupujeme do velmi citlivé oblasti, svou prací můžeme ovlivnit zásadní prožitek v životě ženy, jsme přítomné zrození, a to je natolik zodpovědný a přitom nádherný úkol, že bychom měly být na tuto práci dobře připraveny. Myslím, že čas věnovaný přípravě na tuto profesi je opravdu důležitý a v žádném případě není vhodné něco uspěchávat.

Dobrý výcvik je ale důležitý především pro dulu samotnou. Aby se cítila ve své profesi jistě, měla nástroje pomoci nejen pro budoucí klientky, ale také pro sebe. Aby věděla, jak se chránit před syndromem vyhoření, jak zpracovávat silné emoční zážitky z porodů, jak unést to, že se někdy porod vyvíjí zcela jinak, než si maminka přála. Práce duly není jen o radostných událostech, doprovázíme ženy i ve chvílích, kdy se těhotenství nevyvíjí, jak by mělo, při náročných komplikovaných porodech, v situacích, kdy po porodu čelí zklamání, že vše bylo jinak, než si vysnily. Při vykonávání profese duly je důležitá nejen podpora rodiny, ale i zázemí celého sdružení. Setkávání a vyměňování zkušeností, další vzdělávání, mít se na koho obrátit je prioritou našich dul.

V případě, že přes všechnu náročnost profese i cesty k ní máte stále chuť stát se dulou, neváhejte, pošlete přihlášku a my se budeme na vás těšit při výběrovém řízení. Vše potřebné naleznete na našich stránkách www.mojedula.cz v sekci „vzdělávání“.

Bc. Lucie Kašová, certifikovaná dula, sdružení České duly –www.mojedula.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA