Vitamin B9 - důležitý nejen pro budoucí maminky | Těhotenství.cz

Vitamin B9 - důležitý nejen pro budoucí maminky

Vitamin B9 - důležitý nejen pro budoucí maminky - Těhotenství.cz

Těhotenství je jednou z nejkrásnějších etap života ženy. Současně s sebou ale přináší řadu otazníků. Mnoho budoucích maminek si klade otázky týkající se toho, co dělat pro to, aby se narodilo miminko zdravé a bylo v pořádku. Nezbytným předpokladem pro zdravý vývoj plodu je mimo jiné dostatečná hladina vitaminu B9 v organismu. O co se jedná a proč je tak důležitý?

Vitamin B9, označovaný také jako folát, je na oxidaci velmi citlivý, ve vodě rozpustný vitamin patřící do skupiny vitamínů B. Pozor ovšem na záměnu pojmů kyseliny listové a „aktivního“ folátu. Vitamin B9 je biologicky aktivním folátem, ale kyselina listová sama o sobě je pouze neaktivní látkou, která musí být metabolizována přes několik kroků na folát. „Vitamin B9 je nejdůležitějším vitaminem při plánování těhotenství a v jeho průběhu. Přispívá ke správnému dělení buněk, čímž podporuje růst plodu a je zodpovědný za normální vývoj zárodečných tkání během těhotenství,“ vysvětluje MUDr. Janka Tóthová

V lidském těle má navíc na starosti metabolismus bílkovin a tvorbu červených krvinek. Kromě toho je také nezbytný pro syntézu nukleových kyselin, které tvoří základ pro DNA a RNA. Pokud je ho v těle nedostatek, poznáte to podle poruch vstřebávání, zvýšené hladiny homocysteinu či podle růstových a reprodukčních problémů.

Kde se vitamin B9 vyskytuje a jak jej získat?

Vitamin B9 se přirozeně vyskytuje ve fazolích, v rajčatech, hrachu, listové zelenině, játrech či droždí. Nevýhodou tohoto vitaminu je, že je v potravinách velmi labilní. Kromě toho, že je náchylný na světlo a vzduch, vadí mu i teplo. Stačí samotné utržení plodu ze stromu či keře a již na jeho množství ztrácí. Při tepelném zpracování potravin, které vitamin obsahují, ztratíte z jeho množství až 95 %. Aby si vaše tělo vzalo z těchto potravin vitaminu B9 co nejvíce, je také velmi důležité, jak vám fungují enzymy, zvláště MTHFR, který je zodpovědný za proměnu kyseliny listové do biologicky aktivní podoby.

Proč by ho měly užívat hlavně budoucí maminky?

S funkcí enzymu MTHFR má problém až 57 % populace. Aktivitu enzymu mohou zhoršit různé genetické mutace, a tak z tohoto důvodu organismus některých jedinců nedokáže proměnit dostatečné množství kyseliny listové na aktivní folát. Největší problém pak nastává u těhotných žen. Během těhotenství se požadavek organismu na vitamin B9 zdvoj-až ztrojnásobí a jeho nedostatek může mít vážně dopady. Nedostatek folátu se dá ale snadno obejít prostřednictvím podávání aktivního folátu. Aktivní folát můžete nejlépe získat z doplňkových vitaminů, například z doplňku stravy Active Folic, díky kterému mohou i ti, kdo mají možnou poruchu funkci enzymu MTHFR, přijímat dostatek vitaminu B9. Active Folic obsahuje nejnovější 4. generaci folátu – Quatrefolic®, která je dlouhodobě stabilní, vysoce biologicky dostupná a bezpečná.

„Zvýšit příjem vitaminu B9 byste měly zhruba 3 měsíce před plánovaným otěhotněním. A to z toho důvodu, že se důležité orgány začínají u dítěte tvořit již 17 dní po oplodnění a procházejí zásadní etapou vývoje v průběhu prvních šesti týdnů těhotenství. Jeho užívání před otěhotněním a na počátku těhotenství prokazatelně snižuje riziko vrozených rozštěpových vad neurální trubice u dítěte, srdečních vad a vad močového a srdečně-cévního systému, a to o 50 až 70 %,“ vysvětluje lékařka. Kromě toho také jejím užíváním lze předejít samovolnému potratu a dát ten správný základ pro vývoj plodu v období mezi 22. a 28. dnem těhotenství, kdy se vyvíjí mozek, mícha a uzavírá se páteřní kanál.

Přípravek s biologicky aktivním folátem ale mohou užívat kromě budoucích maminek i kojící ženy, děti a mladiství pro aktivní růst orgánů, dospělí a starší lidé pro zlepšení kognitivních funkcí a regulaci hladiny homocysteinu, či ti, kteří trpí Alzheimerovou nemocí nebo depresemi.

Těhotenství.cz

Podobné příspěvky jako: Vitamin B9 - důležitý nejen pro budoucí maminky

3 mýty o vývoji dítěte

1. Miminko si přeci řekne, co mu chybí! Chutě těhulky jsou směrodatné

Verdikt mýtus. Ženin organismus je v těhotenství ovlivněn výraznými hormonálními změnami, které mají dopad na vnímání pachů a chutí. Právě změny vnímání chuti vedou gravidní ženu k vystupňované...

Kouření v těhotenství může negativně ovlivnit i fyzickou zdatnost potomků

Je všeobecně známo, že kouření během těhotenství je nebezpečné a může zásadně ovlivnit zdraví matky ale i dítěte, může např. zvýšit riziko předčasného porodu, riziko vrozených vývojových vad nebo může mít za následek dokonce smrt dítěte. Navzdory těmto faktům mnohé těhotné ženy nadále kouří....

Oslabená imunita v těhotenství

Chřipka, nachlazení či jiná nežádoucí virová onemocnění jsou strašákem každé ženy, která se snaží o miminko nebo už těhotná je. Pokud totiž žena otěhotnění, plné fungování jejího imunitního systému je obvykle automaticky potlačeno, aby tělo nevyhodnotilo embryo jako „nežádoucí“ a nedošlo tak k ...

Projekt „Společně“ propaguje zdravé stravovací návyky a životní styl během těhotenství a kojení.

Pilotní projekt Evropské komise „Společně“ se snaží oslovit těhotné a kojící ženy a podporovat je během neobyčejného období, které prožívají, v udržování zdravých stravovacích návyků a zdravého životního stylu. Iniciativa se zaměřuje především na čtyři klíčové oblasti:

...

Konzumace ryb v těhotenství pozitivně ovlivňuje vývoj mozku dítěte

Vliv složení stravy na nenarozené dítě není jen velmi důležitou oblastí výzkumu, ale také jednou z nejsložitějších. Nová studie nahlíží hlouběji do efektů omega mastných kyselin na vývoj mozku plodu.

Důležitost správně vyvážené stravy v průběhu těhotenství není snad ani potřeba...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz