Konzumace ryb v těhotenství pozitivně ovlivňuje vývoj mozku dítěte | Těhotenství.cz

Minecraft nálepky se líbí každému dítěti!

Že výzdoba bytu může být i zábava, dokazuje eobchod Mixpix.cz, který nabízí originální nálepky ve tvaru čtverečku/pixelu. Lepením čtverečků jeden vedle druhého lze totiž vytvořit originální a netradiční motivy. Každé dítěinfo-icon si tak může vytvořit dekoraci do svého pokojíku přesně podle svých představ. Dlouhodobě jsou ale mezi dětmi nejoblíbenější motivy nálepek Minecraft.

Konzumace ryb v těhotenství pozitivně ovlivňuje vývoj mozku dítěte

Konzumace ryb v těhotenství pozitivně ovlivňuje vývoj mozku dítěte - Těhotenství.cz

Vliv složení stravy na nenarozené dítěinfo-icon není jen velmi důležitou oblastí výzkumu, ale také jednou z nejsložitějších. Nová studie nahlíží hlouběji do efektů omega mastných kyselin na vývojinfo-icon mozku plodu.

Důležitost správně vyvážené stravy v průběhu těhotenstvíinfo-icon není snad ani potřeba zdůrazňovat. Jak se dítě vyvíjí, potřebuje přístup ke všem složkám důležitým k přirozenému vývoji celého těla. Vzhledem k tomu, že většina fyzického vývoje mozku probíhá ještě před narozením, složení stravy matky má na něj mnohem větší vliv než na ostatní orgány.

Nedávná studie provedená na fakultě medicíny Univerzity v Tohoku v Japonsku, se zabývá vlivem mastných kyselin omega-6info-icon a omega-3info-icon. Důležitost omega mastných kyselin je velmi dobře zdokumentována, avšak tato studie, vedená prof. Noriko Osumi, byla zaměřena specificky na vliv těchto kyselin na vývoj mozku.

 

Důležitost omega-3 mastných kyselin

Jak kyselina omega-3 tak omega-6 jsou označovány jako "esenciální mastné kyseliny" protože si je tělo nedokáže vytvářet samo, ale potřebuje je ke správnému fungování a proto je musí získávat z jiných zdrojů.

Omega kyseliny v těle zastávají funkci úložny energie, transportu kyslíku, napomáhají správné funkci buněčných stěn a zmírňují následky zánětů.

Nejvýznamnějším zdrojem omega-3 kyselin jsou mořské rybyinfo-icon. Mezi ty nejčastější formy patří kyselina dokosahexaenováinfo-icon a kyselina eikosapentaenováinfo-icon. Omega-3 kyseliny zrychlují růst mozku u plodu. Také mají pozitivní vliv na vývoj očí. U plodu, který má během vývoje nedostatek omega-3 je větší riziko, že se narodí se zrakovou vadou.

 

Poměr omega-3 a omega-6

Prof. Osumi se svým týmem také zjistili, že omega-3 je celkově mnohem důležitější než omega-6 a měla by se ve stravě vyskytovat ve větším množství. Omega-6 se nejvíce vyskytuje v rostlinných olejích, omega-3 v podstatě výhradně v rybách.

Vzhledem k nedostatku omega-3 a omega-6 v jídle se doporučuje jíst alespoň 250 gramů ryb každý týden.

Foto: Pixmac, Těhotenství.cz

Podobné příspěvky jako: Konzumace ryb v těhotenství pozitivně ovlivňuje vývoj mozku dítěte

Čokoláda v těhotenství? Ano!

Dobrá zpráva pro všechny nastávající maminky: sníst přibližně 30 g čokolády každý den během těhotenstvíinfo-icon může pozitivně ovlivňovat růst a...

Maminky jezte v těhotenství ryby, podpoříte duševní rozvoj nejen u sebe ale i u miminka

Dle výzkumu vědců z university v Bristolu, provedeného v 90.letech je prokazatelné,  že dětiinfo-icon jejichž  maminky v ...

3 mýty o vývoji dítěte

1. Miminkoinfo-icon si přeci řekne, co mu chybí! Chutě...

Ryby jsou v těhotenství zdrojem jódu, jak ho ale získat když ryby nejím?

Nemám ráda ryby. Vím, že jsou zdrojem jódu a v těhotenství je ho třeba. Mohu ho získat z jiných potravin nebo v tabletách?

Odp.: Jód je významná složka pro vývoj plodu, zvláště pak jeho mozku. Kromě moř­ských ryb a plodů moře najdete jód také v jodizované soli, brokolici, pórku a špenátu...

Nový pohled na mořské ryby v jídelníčku těhotných

Obecné doporučení pro těhotné ženy dosud říká, že by se měly vyhýbat masu mořských ryb, konkrétně ze žraloka, mečouna či tuňáka neboť tito mořští živočichové obsahují poměrně velké množství rtuti. Nová studie zveřejněná v lednu však uvádí: po tři desítky let výzkumu na Seychelách (ostrovy v...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz