Přejít k hlavnímu obsahu

Riziko předčasného porodu lze snížit foláty až o 70 %

Předčasný porod a gestační hypertenze (těhotenský vysoký krevní tlak) se řadí mezi nejfrekventovanější komplikace v těhotenství. V současné medicíně však dochází k obrovskému pokroku v chápání patofyziologie předčasného porodu a ucelené představě, co vše za ním stojí. Výskyt předčasného porodu narůstá spolu s věkem rodiček, ale rizikové faktory, které k němu přispívají, jsou jiné: infekce porodních cest, výskyt myomů, genetická predispozice, stres, výživa, požívání návykových látek, nebo i asistovaná reprodukce.

Těhulky listovku znají, ale souvislosti ne

Ačkoliv většina těhotných žen si uvědomuje význam a potřebu zvýšit příjem kyseliny listové v době těhotenství, tak již znatelně méně z nich ví, že až polovina žen nedokáže kyselinu listovou přeměnit na aktivní formu tzv. foláty. Samotná kyselina listová nemá vlastní biologické účinky. Teprve její přeměněné formy, které nazýváme foláty, jsou pro organismus využitelné a životně nezbytné. Pro metabolismus kyseliny listové na foláty je nezbytný enzym MTHFR (methylentetrahydrofolát reduktáza). Je-li jeho funkčnost z genetických příčin omezena, označujeme tento stav jako MTHFR mutace. Název je odvozen od nefungujícího enzymu MTHFR, který je nepostradatelný pro přeměnu kyseliny listové na foláty. Nedostatek MTHFR enzymu nebo jeho snížená funkce je příčinou sníženého množství folátů v krvi či hromadění homocysteinu v krevní plazmě, což může vést k poruchám srážlivosti krve, vzniku krevních sraženin, k některým onemocněním kardiovaskulárního systému a komplikacím v těhotenství.

Plod závislý na folátech od matky

Ženy snažící se o miminko či nastávající maminky by navýšení příjmu kyseliny neměly podceňovat. Během celého těhotenství se požadavek na kyselinu listovou zdvoj- až ztrojnásobí na 0,4-0,6 mg denně. „Je prokázáno, že užívá-li žena kyselinu listovou více jak rok před otěhotněním a pokračuje v něm i během těhotenství, znatelně snižuje pravděpodobnost předčasného porodu, a to až o 70 %,“ říká MUDr. Michal Koucký, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze. Foláty mají vliv nejen na předčasný porod, ale ovlivňují i dostatečné prokrvení placenty, a tím i výživu dítěte. Dále snižují výskyt vývojových vad, jako jsou rozštěpy páteře či patra, vývojové vady močového a pohlavního systému nebo srdečního septa. Nutno podotknout, že plod je závislý na zásobování folátů od svojí maminky, protože si sám neumí kyselinou listovou syntetizovat.

Když MTHFR enzym stávkuje

Pokud právě vám lékař sdělí, že se MTHFR mutace týká právě vás, není důvod k panice. Tato těhotenská komplikace, která může mít vážné dopady, se dá snadno obejít prostřednictvím podávání aktivního metabilitu 5-methyltetrahydrofolátu – metafolinu. Metafolin je součástí některých preparátů pro těhotné jako je například Femibion, který je volně k dostání v lékárnách. Jedná se v podstatě o „naštěpenou“ kyselinu listovou, která již není závislá na funkčnosti, nebo spíš nefunkčnosti MTHFR enzymu. „Užíváním metafolinu tělo navíc neprodukuje nemetabolizovanou kyselinu listovou, která může být považována za zátěžovou,“ uzavírá MUDr. Michal Koucký. Mutace MTHFR se zjišťují krevními testy, na základě předchozího zjištění zvýšené hladiny homocysteinu. Nejedná se o běžně prováděné vyšetření, je potřeba si ho po konzultaci s lékařem vyžádat.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA