Přejít k hlavnímu obsahu

Mytí oken a úklid v těhotenství

Doba devíti měsíců je dlouhá a jako správná hospodyně jistě chcete mít i v tomto období doma pořádek a uklizeno. Máte-li však určité těhotenské komplikace či omezení měla byste být opatrná. Možná budete muset přenechat některé z těchto úkolů na někoho jiného nebo třeba najmout nějakou pomocnici.

Při kterých domácích pracích byste měla být v těhotenství opatrná:

Vysávání a utírání prachu

U těchto činností, které vyžadují předklánění, jsou více namáhána zádová svalstva a právě bolesti zad jsou v těhotenství velmi časté. Jde většinou o bolesti v oblasti bederní páteře, které mohou přecházet až do hýždí a nohou. Tento stav nastává po větší námaze nebo po dlouhém stání. Většinou se však tyto potíže objeví ve III. trimestru, kdy je velká tzv. těhotenská lordóza (prohnutí v oblasti be­der). Větší přírůstek váhy a těžké bříško, které se špulí do­předu tomuto problému napomáhá. Pomoci může posilování svalstva zad - pravidelně cvičte těhotenské cvičení. Výborná je tzv. těhotenská masáž, která celou zatíže­nou oblast uvolní a částečněji prokrví. Je však nutné dělat ji odborně a v patřičných polohách.

Úklid koupelny a toalety

Tento druh úklidu tradičně zahrnuje použití chemických látek, jejichž výpary by nastávající maminky rozhodně neměly vdechovat. Úklid toalety a koupelny probíhá navíc v malých a špatně větraných prostorách, což koncentraci škodlivých látek ještě zhoršuje. Můžete si ale vytvořit své vlastní přírodní čističe s levnými přísadami jako ocet, citronová šťáva nebo soda.

Výměna záchodu kočky

Čištěním záchodu kočky se můžete vystavit riziku nákazy toxoplazmózy, parazitární infekce přenášené přes kočičí výkaly. Toto může být velmi nebezpečné pro plod. Pokud musíte tuto činnost nezbytně udělat, používejte rukavice a důkladně si poté umyjte ruce.

Věšení záclon a mytí oken

Tyto a další podobné úkoly, které vyžadují lezení na žebřík, židli nebo stůl, se stanou riskantní, jak vaše břicho poroste. Pád z výšky, byť jen např. židle může mít velmi zlé následky.

Praní prádla

Pokud vám váš lékař poradil, abyste nezvedala těžká břemena, buďte opatrná. Vyprané mokré prádlo může při naskládání do kýblu vážit i 20 kg. Vhodné je tedy zvolit postup po částech a nenosit kýbl zcela plný.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.