Přejít k hlavnímu obsahu

CTG vyšetření: kardiotokograf

Pondělí 19. Březen 2012 12:08
Vyšetření kardiograf

CTG kardiotokograf jedná se o monitorování srdeční frekvence plodu a zároveň děložních stahů (viz obrázek). Účinně a spolehlivě odhalí nitroděložní tíseň při nedostatku kys­líku. Také zjistí poruchu děložní činnosti, ať už ve smyslu předčasných kon­trakcí (tedy ještě v těhotenství), nebo nedostatečné síle stahů při již běžícím porodu.

Kardiografie

Kardiografie se provádí hlavně před porodem a v jeho průběhu. Lékař si ale může kardiotokograf vyžádat kdykoliv ve 2. polovině gravidity, má-li podezření na změnu srdeční frekvence nebo předčasné stahy dělohy. Také se toto vyšetření může pro­vést, pokud žena měla nějaký úraz, pád nebo sama subjektivně pociťuje slabé pohyby plodu déle než jeden den.

Jak dlouho trvá vyšetření?

Kardiotokograf - je nebolestivé a pro vás bezproblémové vyšetření. Snad jen jedna rada: vyšetření trvá déle než 20 minut a některým ženám se delší dobu špatně snáší poloha na zádech. Proto dobře zvažte, jakou polohu si pro toto vyšetření zvolíte. Není totiž nutné provádět ho jedině v poloze na zádech. Je však problematické během vyšetření tuto polohu měnit. Znehodnocuje se tím většinou záznam, tedy výsledek celého CTG vyšetření.

Těhotenství a porod