Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyrovnat s vážnými úrazy u dětí?

Jak se vyrovnat s vážnými úrazy u dětí

Můžete je hlídat sebevíc, ale dětem opravdu stačí jen vteřina na to, aby něco vyvedly. Často se různým situacím zasmějete, jindy pofoukáte drobné zranění, bouli na čele nebo naražené koleno. Jsou však situace, při kterých nejednomu rodiči doslova tuhne krev v žilách. To vám pak i skákání z postele do peřin připadne jako „nevinná“ hra. Ano, mluvíme o momentu, kdy vaše dítě potká opravdu vážný úraz s trvalými následky. 

Změna pro rodiče i děti

Opaření vařící vodou, pokousání psem, zásah elektrickým proudem, nebo otrava čistícími prostředky… To je jen malý výčet nástrah, které na vaše dítě mohou čekat. Můžete být sebevíc opatrný rodič a snažit se jakémukoliv nebezpečí předcházet, stačí jedna vteřina nepozornosti a život se vám i dítěti obrátí naruby. 

Přestože víte, že jste nikde nic nezanedbali a šlo v podstatě o velmi zdrcující náhodu, budete si to jako rodič neustále vyčítat. O to víc, pokud úraz zanechá na vašem dítěti viditelné jizvy nebo jiná poškození.

Mnohdy jsou to právě rodiče, kteří se hůře vyrovnávají s následky úrazu než samotné dítě. Musíte být silní, pokud se budete hroutit, ničemu nepomůžete. Vězte, že jakékoliv trauma se dá překonat, jen je potřeba vědět, jak na to. 

Musíte si projít všemi fázemi traumatu, abyste si dokázali odpustit. Po prvotním šoku se budete snažit najít viníka. Ať už obviníte sami sebe, nebo toho, kdo dítě neuhlídal (otec, prarodiče, chůva…). Už v této chvíli byste se měli zastavit a uvědomit si, že úrazu nešlo nijak zabránit, a že jistě každý zúčastněný udělal maximum pro to, aby dítě ochránil. Úmyslně mu nikdo neublížil. Je to těžký a nejspíš nepředstavitelný krok, ale uvědomění si toho, že šlo opravdu o nešťastnou náhodu je velmi důležité. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Víte, co vaše dítě jí? Pozor na nebezpečná éčka v potravinách

Proč je dítě ospalé, přestože dostatečně spí?

24 podzimních tipů na hry pro děti, které rozvíjejí i baví 

Jakmile si projdete fází obviňování, začnete doufat v zázrak. Snažíte se smlouvat s osudem, aby byly následky co nejmenší, doufáte, že vám lékař oznámí dobré zprávy. Bohužel zejména u opravdu rozsáhlých zranění se toho málokdy dočkáte. Samozřejmě vám lékař předloží různé možnosti, jak následky úrazu co nejvíce v budoucnu zmírnit, ale žádný zázrak se bohužel konat nebude. A tak přejdete do fáze lítosti. Budete litovat sebe, svou rodinu a zejména své dítě. Tato fáze může trvat chvíli, nebo i celý život. 

Podstatným momentem, kdy můžete říct, že jste prožité trauma překonali je fáze odpuštění. Nikoho neviníte, ani sebe, přijmete situaci takovou, jaká je, už si nic nevyčítáte. Víte, že vaše dítě ve vás potřebuje mít oporu, a tak se nenimráte v minulosti, ale myslíte na budoucnost. 

Bohužel spousta rodičů si odpustit nedokáže. Jizvy dítěte jim ten hrozný okamžik neustále připomínají a jitří staré rány. A to je špatně. Dítě potřebuje silného, vyrovnaného rodiče, ne uzlíček nervů, který se při pohledu na něj ihned rozpláče. 

Jak pomoci dítěti se s následky úraz vyrovnat? 

Léčba vážných zranění se mnohdy protáhne na týdny. Ať už je dítě v nemocnici nebo doma, bude to pro něj náročné a bolestivé období. Rodiče by mu měli být neustále na blízku aby vidělo, že se o ně může opřít. Následky nezanechal úraz pouze na těle, ale také na duši. Proto s dítětem co nejvíce mluvte o jeho pocitech, přiznejte i to, že vy sami se také bojíte, ale že to společně jistě zvládnete.

Opět však platí, že nesmíte podlehnout svému smutku. Jestliže se nervově zhroutíte, dítě v tom uvidí jen své selhání, bude se obviňovat. Proto se nebojte vyhledat pomoc psychologa, který vám pomůže vaše pocity zpracovat. 

Je také důležité, abyste dítě připravili na život s následky úrazu. Vhodným způsobem mu vysvětlete, že se může v budoucnu stát objektem posměšků. Zaměřte se na to, abyste jej naučili tyto situace zvládat. Dodávejte mu odvahu, posilujte sebevědomí. 

Porada s psychologem

I v tomto případě je namístě porada s psychologem, protože dítě si taktéž projde fázemi traumatu a nemusí jej umět dobře zpracovat. Jakmile se v některé fázi zasekne, ztratí motivaci k uzdravení a léčba se podstatně protáhne. Mimo jiné vám psycholog nabídne různé možnosti, jak dítěti pomoci, vyslechne jej i vás. 

Někteří lékaři vám mohou doporučit konzultaci s psychologem, který se nachází v jejich nemocnici. Bohužel praxe je spíše taková, že lékaři potřebu duševní opory opomíjejí, zaměřují se pouze na léčbu těla. A rodiče chtějí trávit všechen čas se svým dítětem a neumí si představit, že by ve svém smutku a stresu museli ještě někam dojíždět. 

Pokud potřebujete pomoc psychologa, ovšem nechcete cestovat do jeho ordinace, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra.cz, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. 

Konzultaci s psychologem si objednáte jednoduše na stránkách mojra.cz a pokud použijete slevový kód „TEHOTENSTVI“ získáte slevu 5 % 

autor: Mojra | Markéta Ligocká
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA