Bolesti v těhotenství. Zjistěte co se děje… | Těhotenství.cz

Bolesti v těhotenství. Zjistěte co se děje…

Bolesti v těhotenství. Zjistěte co se děje… - Těhotenství.cz

I při tom nejklidnějším průběhu těhotenstvíinfo-icon se mohou objevit různé nepravidelnostiinfo-icon a problémy jako např.: bolestiinfo-icon zad, pálení žáhyinfo-icon nebo zácpainfo-icon. Přečtěte si o těch nejčastějších.

Bolesti hlavy

Mírné bolesti hlavy jsou jedním z nejčastějších problémů v prvních měsících těhotenství. Tyto bolesti hlavy jsou způsobeny změnami krevního oběhu a obvykle se zastaví po první polovině těhotenství. Pokud zjistíte, že vaše bolesti hlavy jsou spojeny s citlivostí na světlo, nadměrnou nevolností nebo zvracením, horečkami nebo rozmazaný vidění, je nutné co nejdříve navštívit lékaře.

V případě migrény není vhodné v těhotenství užívat lékyinfo-icon proti migréně. Důležité je zjistit příčinu migrén. Pokud je příčinou blokace v krční páteři, doporučuje se speciální spinální cvičeníinfo-icon, které může pomoci uvolnit napětí v této oblasti. Pokud je příčinou něco jiného (např. často bolest hlavyinfo-icon souvisí se zpětným vstřebáváním škodlivin z tlustého střeva), doporučuje se dlouhodobě užívat preparáty s laktobacilem. Avšak problém migrény je velmi složitý a důležitá je konzultace na ne­urologickém oddělení nebo ve specializovaném centru bolesti.

Pálení žáhy

Pálení žáhy je další častý společný problém u těhotných žen, většinou v pozdějších fázích těhotenství. Pálení žáhy je způ­sobeno návratem žaludečních šťáv do jícnu pootevřeným svěračem, což je způsobeno hormonem progesteronem, na konci těhotenství také mechanickým tlakem dělohy na žaludek. Měla byste se vyvarovat především ostrých a koře­něných jídel. Naopak přidejte do jídelníčku lehkou, nedráždivou stravu, zejmé­na mlékoinfo-icon, jogurty a mléčné zakysané výrobky, které neutralizují kyselé prostře­dí v zažívacím traktu. Vhodné je i pití chladných nápojů. Při akutních potížích můžete zkusit lžičku stolního oleje. Nespěte na rovném, ale mějte podepřenou hlavu. Na trhuje řada antacidních přípravků vhodných i pro těhotné. Pomáha­jí také pražené mandleinfo-icon.

Zácpa

Problémy se zácpou v průběhu těhotenství lze přičíst mnoha změnám v ženském těle. Za prvé, je známo, že hormonyinfo-icon (jako je estrogen a progesteroninfo-icon), mají vliv na střevní motility. Vzhledem k tomu, že jsou během těhotenství značné výkyvy těchto hormonů, může to vést ke změnám v běžné činnosti střev. Jak také těhotenství postupuje, rostoucí dělohainfo-icon posunuje střeva.

Pokud je zácpa také váš problém, existuje několik způsobů, jak si od ní pomoci:

1. Pijte hodně tekutin. Vyzkoušejte pít každé ráno nalačno sklenici vlažné vody s citronem nebo šťávu z kompotu nejlépe švestkového nebo rajčatového džusu a tento proces opakujte pravidelně několik dní, dokud se nedostaví výsledek.

2. Jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoceinfo-icon, zeleninainfo-icon, fazole, celozrnný chléb.

3. Choďte na procházky nebo provádějte jiná bezpečná cvičení každý den.

4. Zkuste jíst menší jídla, ale častěji častěji.

5. Projímadla nepoužívejte, případně se o nich poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

6. Naučte se pravidelný rituál - břišní dýcháníinfo-icon:

Provádějte je každé ráno, ještě než vstanete v teple pod peřinou.

Lehněte si na záda a mějte položené ruce na břiše.

Soustřeďte se na hluboké nádechy do břicha a výdechy z břicha ven.

Vydržte 5-10 minut. Aktivujete tím peristaltiku střev.

Tento rituál opakujte několik dní, teprve po 14-20 dnech se výsledek dostaví.

Bolest zadinfo-icon

Bolesti zad se v těhotenství vyskytují velice často. Jde většinou o bolesti v oblasti bederní páteře, které mohou přecházet až do hýždí a nohou.
Příčiny:                            

- Tento stav nastává po větší námaze nebo po dlouhém
stání.
-       Většinou se však tyto potíže objeví ve III. trimestru, kdy je velká tzv. těhotenská lordóza (prohnutí v oblasti be­der).
-       Větší přírůstek váhy a těžké bříško, které se špulí do­předu tomuto problému napomáhá.
Rizikainfo-icon pro plodinfo-icon: - Žádná
Jak si pomoci: - Posilujte svalstvo zad. Pravidelně cvičte těhotenské cvičení.
-        Nepřejídejte se, abyste nepřibrala více, než je nutné.
-       Výborná je tzv. těhotenská masážinfo-icon, která celou zatíže­nou oblast uvolní a částečněji prokrví. Je však nutné dělat ji odborně a v patřičných polohách.
-        Nenoste hodně vysoké podpatky. Kupte si speciální těhotenské kalhotky, které oblast zad do jisté míry podrží.

Možnou příčinou bolestí zad může být i špatně zvolená obuvinfo-icon. Čtěte více: 80 % žen trpí v těhotenství bolestmi zad a otoky nohou, i ve vysokém stupni gravidity však nosí podpatky

Otokyinfo-icon

V pozdější části těhotenství může dojít k otoku kloubů a bolesti. Mírné otoky kolem kotníků a někdy i na rukou bývají v těhotenství celkem běžné. Způsobuje je větší objem tekutin v organismu. Otoky se často zhoršují v horkém počasí, při dlouhém stání nebo sezení. Je vhodné nechávat nohy co nejčastěji ve zvýšené poloze a během dne se několikrát projít po bytě nebo po kanceláři svižnou chůzí. Regulujte také příjem tekutin. Málo je špatně, ale moc také. Ideální je vypít během dne asi 3,5 - 4 litry tekutin, které těhotné potřebu­jí pro fetoplacentární cirkulaci. Největší podíl během první poloviny dne, ne ve­čer! Pokud by potíže přetrvávaly nebo se zhoršily, informujte lékaře.

Těhotenství.cz, Magdalena Mikulandová

Podobné příspěvky jako: Bolesti v těhotenství. Zjistěte co se děje…

Bolest břicha v těhotenství

Dobrý den,už delší dobu mě bolí břicho,mám občas křečeinfo-icon a neustále mě hodně bolí hlava. Doktor mi řekl že je to normální ale mě to normální nepřijde do toho...

Pálení žáhy v těhotenství

Často pociťujete pálení v oblasti za hrudní kostí, které je provázeno vracením se žaludečních šťáv do úst. Některé ženy mají tyto pocity nezávisle na činnos­tech, jiné si stěžují především - v lehu, při napínání, při kašli anebo při použití tzv. břišního lisu (vylučování stolice a zvedání...

Listerióza – skryté nebezpečí pro těhotné

Každá nastávající maminka je v průběhu těhotenstvíinfo-icon vystavena působení choroboplodných zárodků. Mezi ty nebezpečné patří...

6 varovných příznaků možných potíží v 1.trimestru těhotenství

Začátek těhotenstvíinfo-icon je emocionální a vzrušující období, zvláště pokud čekáte první dítě...

Dvourohá (srdcovitá) děloha a těhotenství

Dvourohá dělohainfo-icon znamená stav, kdy má žena...