Přejít k hlavnímu obsahu

Žena s transplantovanou dělohou porodila chlapce

Porod dítě transplantovaná děloha nemocnice Motol

Ve pražské fakultní nemocnici Motol se narodil chlapec ženě s transplantovanou dělohou. Jedná se o zcela první případ tohoto typu. 

27letá žena si nechala transplantovat dělohu v roce 2017 a ve čtvrtek 29. srpna se jí císařským řezem ve 35. týdnu těhotenství narodil chlapec. Nemocnice oznámila, že jeho váha byla 2740 gramů.

První narozené dítě matce s transplantovanou dělohou v ČR

V České republice se narodilo zcela první dítě matce s transplantovanou dělohou. Zástupci nemocnice sdělili, že maminka i chlapec jsou zhruba dva týdny po porodu v pořádku. První případ tohoto typu, kdy žena s transplantovanou dělohou porodila dítě, se přihodil v roce 2014 ve Švédsku.

"V České republice jde o historicky první případ, kdy se u pacientky po transplantaci dělohy podařilo úspěšně udržet těhotenství až do doby porodu," sdělila médiím mluvčí nemocnice Pavlína Daňková.

Lékaři ponechali ženě transplantovanou dělohu pro případ možného druhého těhotenství.

Transplantace dělohy je poměrně nový zákrok

Samotná transplantace dělohy je v medicíně poměrně nový zákrok. První pokus transplantovat dělohu proběhl na přelomu tisíciletí v Saúdské Arábii. Zákrok však nedopadl úspěšně. V roce 2011 v Turecku byl proveden obdobný zákrok a pacientka otěhotněla. V prvním trimestru ale potratila.

Lékaři ve švédském Göteborgu byli o rok později úspěšní. Ve Švédsku se také v září 2014 poprvé podařilo ženě s transplantovanou dělohou donosit dítě.

Úplně první transplantaci dělohy v ČR provedli lékaři z IKEM 30. dubna 2016. Pacientkou byla 30letá žena s vrozenou vadou, která jí neumožňovala mít děti. Dárkyní pak byla její třiapadesátiletá matka

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Transplantace dělohy je nadějí pro dosud neplodné ženy

Mám vývojovou vadu dělohy - dvourohá děloha

Světové prvenství pro Motolskou nemocnici

Ředitel Motolské nemocnice Miloslava Ludvík získala tímto porodem i jedno světové prvenství. Zmínil, že ve světě byly matkám transplantovány jen dělohy od dárkyň, které již měly porod za sebou. Chlapec, který se narodil v nemocnici Motol, přišel na svět z dělohy, ze které se předtím žádné jiné dítě nenarodilo.

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a motolské nemocnice se podíleli na transplantaci dělohy a následné péči o maminku. 

"Klinická studie IKEM a FN Motol zahrnuje transplantace dělohy od živých dárkyň, nejčastěji od matky či tety, ale také od kadaverózních (zemřelých) dárkyň. A právě výše zmíněnou transplantací jsme udělali první krok k přepsání transplantačních protokolů mnohých světových center." Zmínil přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Maminka, která v srpnu porodila, neměla dělohu již od narození. Dárkyní transplantované dělohy pak byla žena s mozkovou smrtí. Maminka následně podstoupila umělé oplodnění. Samotný porod císařským řezem se podle lékařů obešel bez komplikací. Plánovaný byl však o týden později, než si nakonec miminko řeklo o cestu ven na svět.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA