Oslabená imunita v těhotenství | Těhotenství.cz

Oslabená imunita v těhotenství

Oslabená imunita v těhotenství - Těhotenství.cz

Chřipkainfo-icon, nachlazeníinfo-icon či jiná nežádoucí virová onemocněníinfo-icon jsou strašákem každé ženy, která se snaží o miminkoinfo-icon nebo už těhotná je. Pokud totiž ženainfo-icon otěhotněníinfo-icon, plné fungování jejího imunitního systému je obvykle automaticky potlačeno, aby tělo nevyhodnotilo embryoinfo-icon jako „nežádoucí“ a nedošlo tak k potratu. A proto může být organismus náchylnější k onemocnění. Co to tedy může pro nastávající matky znamenat? Zvyšují se pro ni nějaká rizikainfo-icon při oslabené imunitě? To jsou časté dotazy, které si ženy kladou. MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka kliniky reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky Repromedainfo-icon, přináší odpovědi na ty nejčastější.

Jak se bezpečně vypořádat s nachlazením před početím?

Ať už se snažíte o miminko přirozenou cestou, nebo máte v plánu podstoupit IVFinfo-icon léčbu, důležité je organismus před možnou nákazou obrnit. Při vyšším výskytu respiračních onemocnění můžeme imunitu v první řadě posílit prostřednictvím zdravé stravy a vitamínů. Nápomocný je zejména vitamín C, který je současně pro těhotné naprosto bezpečný ­– jeho nejvyšší koncentrace je v černém rybízu, brokolici nebo červené paprice, velice bohatý je na něj ale také šípkový čajinfo-icon. Navíc získáte ale i další benefity. Stravainfo-icon bohatá na vitamíny a minerályinfo-icon ženu nejen chrání před možným onemocněním, ale dokáže současně její plodnostinfo-icon i přirozeně povzbudit. Pro posílení imunity je vhodné zařadit jídla složená ze surovin, které byly minimálně upravovány a zpracovávány a obsahují tak nejvíce zdravíinfo-icon prospěšných látek. Posílit imunitu lze i prostřednictvím potravinových doplňků. V takovém případě se ale určitě při plánovaném těhotenstvíinfo-icon vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Pokud i přes všechna preventivní opatření onemocníte, je vhodné zařadit zahřívací potraviny a bylinkyinfo-icon. Zázvorový čajinfo-icon nebo čaj s medem a skořicí mají protizánětlivé účinky a organismus skvěle prohřejí. Jsou navíc stejně jako vitamin Cinfo-icon vhodné i pro ženy, které plánují otěhotnět. Předepsání antibiotik nemá při nachlazení opodstatnění, protože se jedná o virovou infekci, která antibiotiky léčit nelze.

Jak bojovat s nemocí v těhotenství?

Pokud jste těhotná, je třeba užívání všech preparátů přizpůsobit vašemu stavu a konzultovat jej s lékařem nebo lékárníkem. S prohřívacími ingrediencemi i bylinkami musíte nakládat opatrněji a neužívat je ve velkém množství. Často dochází také k obavám, zda nachlazení nemůže ublížit nenarozenému dítěti. Naštěstí není důvod panikařit. Pokud se potýkáte pouze s běžným onemocněním horních cest dýchacích, o vývojinfo-icon plodu se rozhodně bát nemusíte. „I přestože se žena cítí slabá, tělo se postará jak o boj s nemocí, tak o ochranu embrya. Důležité je ale takový stav nepodcenit, odpočívat a především kontrolovat tělesnou teplotu, protože vysoká horečka už dítěti ublížit může. Pokud tedy u těhotné propukne pravá chřipka a objeví se zvýšená teplota, je důležité vyhledat co nejdříve lékařskou pomocinfo-icon,“ upozorňuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. na možné komplikace.

Důležité je v těhotenství nemociinfo-icon nepřecházet a dopřát si klid. Od nepříjemných projevů nachlazení si můžeme pomoci i přírodní cestou. Mořská voda ve spreji zabírá na ucpaný nos. Na bolest v krku a kašelinfo-icon zase kloktání slané vody nebo med. Vincentku můžeme navíc i popíjet, díky ní totiž do těla navrátíme potřebné minerální látky. Nárazově je také možné užít paracetamol, ibuprofen se naopak nedoporučuje. Ženy musí především pamatovat na to, že v prvních dvanácti týdnech se dítěti vyvíjejí všechny životně důležité orgány a proto by všechna léčiva měla být i v rané fázi těhotenství užívána s rozvahou.

Těhotenství.cz

Podobné příspěvky jako: Oslabená imunita v těhotenství

Vitamin B9 - důležitý nejen pro budoucí maminky

Těhotenstvíinfo-icon je jednou z nejkrásnějších etap života ženy. Současně s sebou ale přináší řadu otazníků. Mnoho budoucích maminek si klade otázky týkající...

Kouření v těhotenství může negativně ovlivnit i fyzickou zdatnost potomků

Je všeobecně známo, že kouřeníinfo-icon během těhotenství...

Chřipka v těhotenství

Doba plískanic, sychrava a respiračních infekcí je tady. Je třeba se obávat otěhotněníinfo-icon v této době? A je možné podpořit...

Projekt „Společně“ propaguje zdravé stravovací návyky a životní styl během těhotenství a kojení.

Pilotní projektinfo-icon Evropské komise „Společně...

Projekt Společně pomohl maminkám žít zdravěji

Evropský projektinfo-icon Společně...