Přejít k hlavnímu obsahu

Máte v těhotenství neobvyklé chutě? Zkuste ančovičky!

Ančovičky neboli Sardel obecná je mořská rybka velikosti 10-15 cm, žije v Atlantiku, ve Středozemním a Černém moři. Ančovičky a stejně tak losos jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, což je velmi důležité pro vývoj mozku dítěte. Na rozdíl od některých nedoporučovaných ryb v těhotenství, jako žralok, mečoun, královská makrela, štíhlice a některých druhů tuňáka, se v mase ančoviček nehromadí rtuť.

Je jasné, že ančovičky nebudou chutnat každému. V těhotenství mají ale maminky chutě velmi různé a proto se může stát, že ančovičkám neodoláte. Pokud si na samotné ančovičky netroufáte, můžete si je přidat do nějakého receptu jako doplněk – vhodné jsou např. na pizzu.

80 gramová porce ančoviček obsahuje přibližně 110 kalorií, 17 g bílkovin, 1% vitamínu A, 1g nasycených tuků a 13% železa. Jelikož tyto slané rybičky obsahují hodně bílkovin, snadno vás nasytí.

Další důležitou látkou obsaženou v ančovičkách je cholin. Cholin (aminoalkohol) je bioaktivní látkou, která se dříve řadila mezi vitaminy skupiny B, ale vzhledem k tomu, že je částečně lidským organismem vytvářen, je nyní řazen mezi „kvazi-vitaminy“ nebo mezi „vitageny“, které na rozdíl od vitaminů mají pro organismus význam i jako stavební a energetické zdroje. Částečně je přijímán stravou, částečně je vytvářen v játrech a dalších tkáních z různých esenciálních látek, např. z aminokyseliny methioninu za přítomnosti kyseliny listové a vitaminu B12.

Cholin má lipotropický účinek, podílí se na využití tuků a cholesterolu - ve formě fosfatidylcholinu zabraňuje hromadění cholesterolu a tuku v organismu a vytváří ochranu jater (příp. podporuje léčbu) před poškozením alkoholem, toxiny a léky. Spolu s betainem a methioninem zajišťuje přepravu tuků do buněk. V organismu je cholin stavební látkou pro acetylcholin, který je hlavním přenašečem nervových vzruchů do mozku a do nervosvalové ploténky. Ta zajišťuje koordinaci pohybů pod dohledem řídícího mozkového centra. Novější výzkumy považují cholin především za donor metylu v rozhodujících biologických procesech (pro vývoj mozku, reprodukční funkce a zdravé srdce).

Mimo ančovičky je cholin obsažen také ve vaječném žloutku, luštěninách (sója), kvasnicích, mléce, listové zelenině a arašídech.

Pokud nezvládnete jíst ančovičky samotné, můžete si je dát jako doplněk např. k těmto jídlům: do různých druhů salátů, na pizzu, s petrželkou a topinkou, do toastů.

Těhotenstvi.cz, Foto: Compfight.com

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.